PRIMANJE U PIONIRE KAO OBRED PRELAZA U SRPSKOM BUKVARU IZ 1974. GODINE: MULTIMODALNI PRISTUP

Autori

  • Nataša N. Puškar

DOI:

https://doi.org/10.21618/fil2022143p

Ključne reči:

socijalna semiotika, pioniri, JNA, srpski bukvar, akter, vektor, cilj

Apstrakt

Rad se bavi analizom prikaza svečanosti primanja u pionire u srpskom bukvaru iz 1974. godine primjenom pristupa socijalne semiotike. Cilj analize je ustanoviti postoji li dublji sloj značenja u slikovnom prikazu manifestacije primanja u pionire. Analiza obuhvata slikovne prikaze pionira s Titom i slikovni prikaz manifestacije primanja u pionire. Narativne reprezentacije određene su kao akcijski procesi u kojima su izdvojeni akteri, njihovi vektori, ciljevi i sredstva. Analiza modalnosti pokazala je da svečanost primanja u pionire predstavlja svojevrsni obred prelaza, ulazak u svijet odraslih. Pionirske kape prikazane su u zelenoj boji, umjesto plave, čime je napravljena veza sa partizanima, koji su u Drugom svjetskom ratu oslobodili zemlju od neprijatelja. Time se odašilje poruka da je svaki pionir partizanski potomak i potencijalni član Jugoslovenske narodne armije.

Reference

Duda, Igor (2015), Danas kada postajem pionir, djetinjstvo i ideologija jugoslavenskoga socijalizma, Zagreb – Pula: Srednja Europa – Sveučilište Jurja Dobrile.

Halliday, Michael Alexander Kirkwood (1978), Language as Social Semiotics: the social interpretation of language and meaning, London: Edward Arnold.

Kress, Gunther and Teo Van Leeuwen (2006), Reading Images, The Grammar of Visual Design, Taylor and Francis e-Library.

Stojić Janjušević, Desanka, Vladimir Milardić i Božidar Timotijević (1974), Moja prva knjiga, Bukvar za prvi razred osnovne škole, treće izdanje, Beograd: Narodna knjiga.

Van Leeuwen, Teo (2005), Introducing Social Semiotics, Taylor and Francis e-Library.

Vojna enciklopedija, 4. dio, Jakac–Lafet, drugo izdanje (1972), Beograd: Vojnoizdavački zavod.

##submission.downloads##

Objavljeno

2020-12-31